Japonské topoly


Využití


K čemu jsou japonské topoly dobré?

Jak už jsme zmiňovali, slouží hlavně k vytápění. Buď se těží jako kulatina, nebo se mladé stromky pomocí speciální sekačky sklidí a slisují na tak zvanou štěpku. Japonský topol je ideální jako levné a ekologické palivo. Kácení japonského topolu nevyžaduje povolení, jde o zemědělskou komoditu – biomasu. Ale to není jejich jediný účel. Z japonských topolů se dělají například živé ploty a antihlukové bariéry.

Možnosti využití rychlerostoucích dřevin

Dřevo z Japonského topolu:
Topení – dřevo Japonského topolu je svou výhřevností vyšší než hnědé uhlí. Jeho sklizeň probíhá v 5-ti až 6-ti letých cyklech, kdy kmeny dosahují výšky okolo 13 metrů a mají průměr 14 až 25 cm. Výtěžnost z jednoho hektaru je 300 až 500 m3 v závislosti na kvalitě stanoviště.

Dřevozpracující průmysl – Japonský topol má měkké dřevo a z toho vyplývá jeho využití. Je vhodné například na vnitřní obklady, robustní balustrády a soustružené výrobky. Navíc je jeho cena nesrovnatelně nižší než u nás nejlevnější lesnický materiál.

Tip: Přemýšlíte, jaká si pořídit garážová vrata? Dnes patří mezi neoblíbenější typy zřejmě výklopná vrata nebo sekční vrata. Vyrábějí se v mnoha rozměrech a také v různých provedeních a s různými pohony vrat. Vybrat si tak můžete vrata, která budou přesně odpovídat Vašim představám.

Štěpka z Japonského topolu:
Topení – štěpka z Japonského topolu či vrby je vhodná jak pro přímé spalování ve výtopnách, tak pro další zpracování na pelety či dřevěné brikety. V tomto případě je optimální cyklus sklizně 3 až 4 roky. Na ideálním stanovišti tak lze dosáhnout hektarového výnosu 70 až 100 tun surové štěpky s vlhkostí kolem třiapadesáti procent.
Štěpka z japonského topolu je výborným a žádaným artiklem pro teplárny a elektrárny. Japonský topol tedy můžete pěstovat pro reprodukci, na štěpku pro elektrárny, na štěpku pro papírny, na výrobu dřevotřískových desek, na výrobu překližky, japonský topol je také vhodný na prkna do saun.
Papírenský průmysl – v posledních letech díky podpoře využívání štěpky pro energetické účely ubývá této suroviny pro výrobu papíru a celulózy. Tím vzniká zvýšená poptávka a zároveň příležitost pro pěstitele rychlerostoucích dřevin uzavřít dlouhodobé kontrakty s papírnami.
Další využití štěpky je pro výrobu bioplynu, dřevité drťe aj.

VÝHODY JAPONSKÉHO TOPOLU

– při spalování nekouří ani nepáchne
– japonský topol je vhodný k využití chudé půdy
– jde o nejdostupnější a zřejmě nejlevnější palivo
– díky pozitivním vlivům na životní prostředí (rekultivace) se nabízí různé podpůrné programy na pěstování japonského topolu